Giriş yapmadınız. Lütfen giriş yapmak için tıklayınız.
Üye olmalıyım
Şifremi unuttum
Üyelik kuralları
kozmetikoda.com
Reklam Alanı
 
Board
 
Uluslararası FIS Snowboard Yarış Kuralları

Genel

Bütün uluslararası FIS (Uluslararası Kayak Federasyonu) yarışları, FIS kural talimatları ve yarışların yapıldığı ülke federasyonu doğrultusunda yönetilir. Kural değişiklikleri sadece sezon başlamadan (1 Temmuz), ilkbahar toplantısında yapılabilir.

1. Organizasyon

1.1              ICR(Uluslararası Yarış Kuralları) madde 2012 ye göre Jüri oluşturulması.

1.1.1                           Paralel büyük slalom (PGS), paralel slalom (PSL), yarım silindir (HP:half pipe), big air (BA): oy hakkına sahip olarak;

-         Teknik Delege

-         Yarış Müdürü

-         FIS tarafından hakem olarak atanan EC (European Cup:Avrupa Kupası) danışmanı (veya FIS yarış direktörü/koordinatörü)

-          Baş Hakem, yarım silindir ve big air de hakem olarak görev yapar.

 

1.1.2     Snowboard Kros (SBX)

-         Teknik Delege

-         Yarış Müdürü

-         EC danışmanı (veya FIS yarış direktörü/koordinatörü)

-          Varış Hakemi.

1.2        Yerine Atama

Zorunlu hallerde, FIS tarafından atanan Jüri üyelerinden birisi yarışmaya gelemezse, hakem onun yerine bir üyeyi atar.

1.3           İrtibat Antrenörleri

Farklı milliyetlerden, oy hakkı ve ev sahibi ülkeden olmayan maksimum 2 antrenör, yarışçılar ve antrenörlerle ilgili konularda Jüriye tavsiyede bulunur. Mümkün olduğu hallerde her yarış için tavsiyede bulunacak farklı irtibat antrenörleri olmalıdır. İrtibat antrenörleri söz konusu yarışa katılan yarışçılardan oluşturulamaz.

2.               Kualifikasyon

Kualifikasyon standartları; Kualifikasyon standartları ve kotalar, FIS Snowboard Komitesi onayından sonra, her sezon öncesinde oluşturulacaktır.

2.1           Temel Kota

Her ülke 8 temel kotaya sahiptir (cins başına maksimum 5). Geçerli FIS puan listesindeki ilk 16 yarışçıya ilaveten (her disiplinde) bir kişisel puan alacaktır.

2.1.1        Dünya Kupası Kişisel Puanları

Bir önceki seneden NAC (Kuzey Amerika Kupası)/SAC (Güney Amerika Kupası)/EC (Avrupa Kupası) galip gelenleri (bunlar ev sahibi kıtadan olmalıdır), galip geldikleri disiplinde FIS Dünya Kupasında kişisel puan alacaklardır.

 

2.2           Giriş Başvuruları

2.2.1        Yazılar ve son giriş başvuruları

Tüm başvurular ilk yarış veya ilk resmi antrenman gününden en az 10 gün önce ilgili organizatörlere veya ülke federasyonuna (FIS takviminde belirtildiği üzere) yapılmalıdır.

2.3           Başlıklar

Aşağıda verilen başlıklar tüm kıtalarda geçerlidir.

-         Paralel (PSL/paralel slalom+PGS/paralel büyük slalom)

-         HP (Half Pipe/Yarım Silindir)

-         SBX (Snowboard Kros)

-         BA (Big Air)

Bir başlık oluşturmak için; kategori ve cinsiyet başına EC ve NAC da 3 yarış organizasyonu, SAC da 2 yarış organizasyonu gerçekleştirmek gereklidir. Kategorideki tüm yarışlar CoC (Kıta Kupası) başlıkları için sayılacaktır.

3.              Çıkış Sırası

3.1            Birinci Grup

Birinci grup (1-16) FIS veya CoC puanlarına göre belirlenir (hangisi daha yüksekse). 16 ncı sıra için puanların eşit olduğu hallerde (FIS puan=CoC Puan), grup uygun şekilde uzatılır.

3.1.1          Çekiliş, prosedür, sosyal program

Eğer yarışçılar çıkış numarası çekilişini kaçırırlarsa, onların en üst numaralardan çekilişleri yapılır (örneğin 16,15,.. vb.). Eğer sadece bir yarışçı çekilişi kaçırırsa, o yarışçı en yüksek numarayı alır (16, 15 vb).

3.2            Birinci Gruptan Sonra

Birinci gruptan sonra, HP ve BA yarışçılarının çekilişleri yapılır, bundan sonra gelen yarışçılar sahip oldukları FIS/CoC puanlarına göre start alır. (ICR madde 2030-2032).

3.3           Sıralama

Tüm yarışçılar FIS veya CoC  (NAC/SAC/EC) puanlarından hangisi daha yüksek ise ona göre sıralanırlar.

4.             Homologasyon

Tüm alp yarışları homologasyon (eş değerlilik) almış pistlerde yapılmalıdır. HP, BA ve SBX ise ICR da yer alan teknik verilere göre yapılmalıdır.

5.             Konaklama Süresi

Pansiyon ve yiyecek, ilk yarışın bir gece öncesinden, son yarış gününü takip eden sabaha kadar garantiye alınmalıdır. Organizatör veya otel yöneticisi, daha önceden anlaşma yapılmadıysa, takımlardan yarışma gününde odaları boşaltmasını isteyemez.

5.1.1        Konaklama/ Pansiyon için Formül

-         Bir disiplin için  =  1 gün, 2 gece

-         İki disiplin için  =  2 gün, 3 gece

-         3 disiplin için  =  3 gün, 4 gece

(varış gününde akşam yemeği, ayrılış gününde kahvaltı dahil olmak üzere). Aynı formül ayrı bir kualifikasyon ve final günü için kullanılır, yani; iki gün yarım silindir için.

5.1.2       Konaklama/Şahsi Harcamalar

Yarım pansiyon ücretine ilaveten her takım şahsi harcamalarını  (içecekler, telefon vs.) otelden ayrılmadan önce ödemelidir. İstenildiği takdirde otele depozito yatırılmalıdır (otele giriş sırasında kredi kartı ile veya nakit olarak).

6.           Takvim ve Planlama

FIS CoC serileri, FIS puan listelerindeki kurallarda belirtilen değerlendirme sürecine göre her yıl organize edilir. Güney Yarım Küre için; 1 Temmuz-30 Eylül, Kuzey Yarım Küre için; 1 Ekim-30 Nisan. İptal edilen FIS CoC yarışları, FIS CoC Finalinden sonra yapılamaz.

6.0.1      Takvim Planlaması

Her yarış sezonu için takvim yapısı, minimum bir sezon öncesinden FIS Snowboard Komitesi tarafından belirlenecektir. Takvim, FIS CoC Program genel prensipleriyle uyumlu olmalıdır. FIS Snowboard Komitesi tarafından onaylanacak takvimde ilgili ülke spesifik kayak merkezini önermelidir

6.1           Başka Bir Yarışın Eklenmesi

Bir FIS CoC yarışında organizasyonu yapana, eğer eklemek istediği yarış  FIS Snowboard Takviminde yer almıyorsa,  programa ilaveten FIS yarışı eklenmesine izin verilmez. Hiçbir koşulda eklenecek yarış ile FIS CoC Programının kesilmesine izin verilmez.

 

6.2           Bir Yarışın Yerine Başka Yarışı n Konulması

6.2.1               Zorunlu Hallerde Yarışın İptali (dış etkenlerden)

Eğer zorunlu hallerde yarış iptal edilirse, aynı disiplinde, başka bir yerde yarış organize edilebilir. Bu değişiklik FIS Snowboard Koordinatörü tarafından onaylanmak zorundadır. Bu yarış diğer FIS yarışına eklenemez.

 

6.2.2        Başka bir yarışla çakışması

Yer değişikliği yapılan yarış, FIS CoC takviminde önceden programlanmış başka bir yarışla asla çakışamaz.

 

6.2.3        Başka bir ülke

Yeri değiştirilen yarış başka bir ülkede yapılacaksa, yarışı organize eden ülke federasyonu ilave ev sahibi katılım kotasına hak kazanır.

 

6.2.4           İlave yarışçılar ve görevliler (tüm disiplinlerde)

Orijinal konaklama gerekleri, yer değişikliği yapıldığında değiştirilemez. Bu tüm disiplinler için geçerlidir.

7.             Tartışmalı Konular

Teknik Delege ve yarış jürisi (eğer varsa FIS Koordinatörü ile birlikte), halihazırdaki kurallarla çözülemeyen tartışmalı konuların son kararını verme yetkisine sahiptir. Çoğunluk oyuyla alınan kararlar diğer toplantı sırasında FIS Snowboard Komitesine onay için gönderilmelidir.

8.            Avrupa Kupası (EC)

EC.2.3   Avrupa Kotaları/İlave Kotalar

 

EC.2.3.1 İlave Kotalar

Geçerli FIS puan listesinde ilk 150 içinde yer alan her yarışçıya, ülke/yarış/cinsiyet başına maksimum 10 a kadar ilave kota verilir. (bunlar kişi başına değil, ülke başına kota puanlarıdır). Maksimum 20 (bay ve bayan toplam / 14 cinsiyet başına) / ev sahibi ülkeye organizasyon başına; maksimum 10 (bay ve bayan toplam / maksimum 8 cinsiyet başına )/ yabancı kıtalardaki ülke için,  geçerli FIS puan listesinde ilk 150 içinde yer alan yarışçılardan. EC şampiyonları, gelecek sezon için kişisel puan alacak olanlar, ev sahibi kıtadan olmalıdır, ve katıldıkları disiplinde Dünya Kupası sıralamasında ilk 30 da yer almamalıdırlar.

EC.2.4     Konaklama

Sporcular ve görevliler için yarım pansiyon konaklama maksimum 60 İsviçre Frangıdır.

EC.2.5     EC Puanlarının Hesaplanması

EC puanlarını hesaplamak için, FIS puanları doğrudan EC puanlarına transfer edilmelidir (FIS puanları =  EC puanları).

EC.2.6     Yarışma Katılma Ücretleri, Para Ödülü, Yarışma Konukseverliği

Organizasyon Komitesi antrenman ve yarış günü başına maksimum 20 Euro ücret alabilir. Buna yarışa giriş ücreti, ski pass ve yarış konukseverliği dahildir. Eğer böyle bir ücret yarış için talep edilecekse, bu resmi davette belirtilmelidir. Para ödülü zorunlu değildir.

EC.2.6.1    Geri Ödemeler

Yarış katılım ücretleri, yarışın iptali veya ertelenmesi, veya son katılım tarihinden önce yarıştan çekilmesi hallerinde geri ödeme yapılmalıdır.

EC.2.7      EC-Tropi ve Madalyalar

Her 4 disiplinin galipleri (paralel, yarım silindir, snowboard kros, big air) Avrupa Kupa Tropisi alır. Her disiplinin 1nci, 2nci ve 3üncüsü madalya alır.

 snowboardturkiye bir tunayt girişimidir. Copyright © 2008