Giriş yapmadınız. Lütfen giriş yapmak için tıklayınız.
Üye olmalıyım
Şifremi unuttum
Üyelik kuralları
kozmetikoda.com
Reklam Alanı
 
Board
 
İlk heyecan

Evet ayağa kalkıyoruz. Boşta olan ayağımızdan güç alarak ayağa kalktık. Hepimiz kaykaycıları izlemişizdir; öndeki ayakları kaykayda, diğer ayaklarıyla yolu çekerek güç alırlar ve kayarlar. Biz de şimdi yavaş yavaş bunu yapacağız. Pistin düz olan bölümlerinde kendi kendinizi kaydırmayı deneyin. Bunu yaparken vücudunuz dik olsun ve dengenizi kollarınızı açarak sağlamaya çalışın.

Şimdi kayarken öbür ayağınızı da boardun üstünde bir yerlere koymaya çalışın. Aynen kaykaycıların yaptığı gibi kendinizi çekip ayağınızı boarda koyun. Bunu en az 15-20 dakika tekrarlayın.


Şimdi kendinize uygun bir eğim bulun. Her pistte yeni başlayanların kullandığı bir eğim vardır. Siz de kendinize böyle bir eğim bulun. Ya da bulanları takip edin. Tepelere çıkmak için kullanılan aletler şu an için size göre değil. İlk gün sadece bulduğunuz eğimlerde kaymaya calışmalı ve buralara yürüyerek çıkmalısınız. Bulduğunuz yerin dik olmadığından ve burada hızlı şekilde kayan insanlar olmadığından eminseniz, artık boardunuzu alın ve eğimin üst noktalarından birine gidin. Bu sırada boardunuzu ayağınızdan çıkarın. Tek ayakla kayarak tepeye tırmanmaya çalışmak, sizi gereksiz yere yoracaktır.

Şimdi yüzünüz dağın aşağı taraflarına bakacak şekilde oturun. Yani yüzünüz, kayacağınız yere doğru dönük olacak. Ön ayak olarak seçtiğiniz güçlü ayağınızdan başlayarak, boarda bağlanın. Şimdi de diğer ayağınızı boarda takın. 2 ayağınızı da boarda bağladıktan sonra, bağlamalarınızı tekrar sıkılaştırın.

Ayağa kalkacağız. Fakat yüzümüzü dağa dönmemiz gerekiyor. Çünkü yüzümüz aşağıya dönük kalkarsak, anında dengemizi kaybedip kayabiliriz. Bunun için oturduğumuz yerde, sanki futbolda vole vuruyormus gibi, ön ayağınızı havaya kaldırıp diğer ayağınızın öbür tarafına geçirin. Örneğin ön ayağınız sağ ise, sağ ayağınızı havaya kaldırın ve sol ayağınızın sol tarafına döndürün. Böylece board ve siz, dağa dönmüş olacaksınız. Şimdi ayağa kalkabilirsiniz.

Ağırlığınızı, 2 ayağınıza eşit olarak verin. Dik durun ve kollarınızı açın. Dizlerinizin ve ayak bileklerinizin esneyecek şekilde olmasına özen gösterin. Bu nedenle dizleriniz biraz kırık durmalı ki, amortisör gibi gerektiği anda açılıp kapansın. Yavaşça ağırlığınızı ön ayağınıza aktarın. Vücudunuzu biraz o ayağın üstüne doğru yatırın. Boardun ön ayağınızın yönünde hareket etmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu şekilde pisti yanlamasına gitmeye çalışın.

Harekete geçtikten sonra eğer ağırlığınızı ön ayağınıza vermeye devam ederseniz, boardun önünü dağın aşağısına doğru çevirecek ve hızlanacaksınız. Bu durumda paniklemeden, yükün bir kısmını arka ayağınıza aktarın ve yönünüzü değiştirmeye çalışın.

Board yaparken fren yapmak, karı boardun altında toplamak demektir. Yani boardun ucu aşağıya ya da yukarıya bakmamalı, sağa ya da sola bakmalıdır. Diğer bir deyişle, piste enlemesine durmanız gerekmektedir.

Bu durum 2 türlü olabilir. Ya 1. resimdeki gibi topuklarınıza basarak, arka ayağınızı diğerinin yanına getirirsiniz ki, bu durumda yüzünüz pistin aşağısına bakar; ya da 2. resimdeki gibi parmak uçlarınızda durarak, dağa bakıyor pozisyonda kalabilirsiniz. İki pozisyonda da amaç, boardun altında kar tutmasını sağlamak, bu sayede sürtünme oluşturmak ve yavaşlamaktır. İleriki aşamalarda, slalom denilen sağa ve sola giderek yapılan hareket de, bu 2 türlü durma ya da dönme hareketinin, daha kıvrak şekilde yapılmasıyla oluşur.

Bu durma hareketlerinde yapılan en büyük hata, boardun yan tarafının çok ya da az kaldırılmasıdır. Yani topuğa veya parmaklara fazla ya da az yüklenilmesidir. Bu durumlarda board kara takılır ve düşersiniz. Ya da boardu fazla kaldırdıysanız, board karı tutamaz ve kayarsınız. Sonçta düşmüş olursunuz.

Durma hareketlerini iyice kavradıktan sonra, bu şekilde pistin en alt kısımlarına kadar inmeye çalışın. Ve pistteki ilk gününüzü, bu hareketleri en az 2-3 saat yaparak tamamlayın.snowboardturkiye bir tunayt girişimidir. Copyright © 2008