Giriş yapmadınız. Lütfen giriş yapmak için tıklayınız.
Üye olmalıyım
Şifremi unuttum
Üyelik kuralları
kozmetikoda.com
Reklam Alanı
 
Board
 
Giriş

Snowboard, ilk zamanlarında federasyonlar tarafından kabul edilmiş bir kar sporu değildi. Ancak artık başlı başlına bir spor dalı oldu ve teknikleri, yöntemleri konusunda çalışmalar yapıldı. Snowboard alanında uzman eğitmenler yetişti. Dolayısıyla, artık herhangi bir kayak merkezinde size snowboard dersi verecek bir uzman bulmanız hiç de zor değil.


Kayak deneyimi de olan snowboard’cuların ortak fikri, snowboard’u öğrenmenin kayağa göre daha zor olduğu, fakat kayaktan daha hızlı şekilde geliştirilip ilerletilebildiği. Snowboard öğrenirken, düşmek ve bir yerlerini incitmek korkusu öğrenmeyi zorlaştıran en önemli faktör. Bu nedenle her şeyden önce korkunuzu yenmelisiniz.

Snowboard’da öğrenilmesi gereken ilk ve en önemli şey denge. İki ayağın da board’un üzerinde olması, yani adım atmanın mümkün olmaması, ayrıca baton gibi yardımcı malzemelerin kullanılmaması nedeniyle, vücut ağırlığını doğru yönlendirerek denge sağlamayı öğrenmek durumundasınız.
Dengeyi öğrenirken nasıl düşeceğinizi de öğreniyorsunuz. İster kayak ister snowboard yapın, hiç düşmeden kaymanız mümkün değil; önemli olan kendinize en az zarar verecek şekilde düşebilmek ve bunu teknik olarak öğrenmek. Kayağın ve snowboard’un düşüş şekilleri birbirinden farklılık gösteriyor. Kayakta sağınıza ya da solunuza doğru düşerken snowboard’da yüzükoyun ya da sırtüstü düşüyorsunuz. “En güvenli nasıl düşülür?” sorusunu ise ders sırasında öğretmenin uygulamalı olarak açıklaması çok daha doğru.

Genellikle derslere board’un üzerine sadece tek ayakla bağlanarak (arka ayağı boşta bırakarak) başlanıyor. Bir kısım snowboard’çu bu fikre karşı ama yine de board’la ilk kez karşılaşanlar için iki ayağın birden board’un üzerinde olmasının korkutucu bir şey olduğu açık. Bu şekilde, belki öğrenme süresi uzuyor ama öğrencinin hem board’un hareketlerini tanıması ve kontrol edebilmesi, hem de kendi ağırlığını ne yöne vermesi gerektiğini öğrenmesi açısından daha emin bir yol.

Bunun dışında, board’un üzerinde nasıl durulacağı, hangi dizin ne zaman ne derece bükülmesi gerektiği, hızlanmak ya da yavaşlamak için ne yapılacağı, nasıl yön değiştirileceği gibi temel konular, ilk derslerde öğretilen şeylerden.

Kayak ve snowboard karşılaştırıldığında en çok tartışılan konu hangisinin daha tehlikeli olduğu ya da hangisinde düşmenin daha kötü sonuçlar doğurduğu. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapıldı: Örneğin Avusturya’da bir kayak merkezinde 4 yıl boyunca kayak ve snowboard yaparak düşen herkes kaydedildi ve ne tip incinmeler yaşandığı gözlendi. Araştırma sonucunda kayağın mı snowboard’un mu daha çok düşmeye sebep verdiğine dair bir sonuç çıkarılamadı. Bu sayıların hemen hemen eşit olduğu gözlendi. Ancak ikisinin birbirinden farklı incinmelere sebep olduğu ortaya çıktı. Kayakçılar daha çok dizlerinden sakatlanırken, snowboard’cular el ve ayak bileklerinden sakatlanıyor.

Yine de unutmamak gerekli ki, her ikisinde de düşmekten korkmak daha zor öğrenmeye ve bu yüzden daha çok düşmeye sebep oluyor.snowboardturkiye bir tunayt girişimidir. Copyright © 2008