Giriş yapmadınız. Lütfen giriş yapmak için tıklayınız.
Üye olmalıyım
Şifremi unuttum
Üyelik kuralları
kozmetikoda.com
Reklam Alanı
 
Board
 
Olimpik Kış Oyunlarında Snowboard

Snowboard Dev ( Büyük ) Slalom dalında Alp Disiplini kaideleri uygulanır ve kayakçılar tek tek zamana karşı yarışırlar . Bu yarışmada, Alp Disiplininden değişik ve tek kayak cinsi kullanılır. Yarışçıların sol ayağı kayağın önündedir ve sağ ayakları ile kayağı yönetirler.

  

Snowboard Yarım Silindir yarışmaları, uzunluğuna kesilmiş silindir şeklindeki pist üzerinde yapılır. Yarım silindir yarışmalarında kayakçılar 18 derece eğimli meyil üzerinde hız aldıktan sonra yarım silindir pisti kenarından sıçramalarında hava rotasyonu ve teknik bilgilerdeki diyagramda göreceğiniz diğer hareketleri yerine getirirler. Amaç zor hareketleri düzgün bir stille göstermektir. Beş Snowboard hakemi, kendilerine tahsis edilen bölgelerde, yarışçıların havadaki durumu, hareketleri, piste inişleri ve teknik becerileri için 10 üzerinden not verirler. En yüksek puanı alan yarışçı birinci olur ve sonuç listesi yüksek puandan başlayarak sıralama ile düzenlenir.

  

Yarım Silindir yarışması pistinin uzunluğu 120 metredir. Pistin eğimi 18 derecedir. Yarım silindirin kenarlarından genişliği 15 metre, tabanından yüksekliği 3,5 metredir.

  

Biathlon, Kuzey Avrupa ülkelerinin askeri eğitiminde esinlenen Olimpik Kış Oyunudur. Kayaklı Koşu ve hedefe tüfekle atışın birlikte yapıldığı bir yarışmadır.

  

Yarışçılar, kayaklı koşuda serbest teknik uygulanır. Hedefe atış ise 5.5 mm.lik küçük kalibreli tüfekle sırasıyla yatarak ve ayakta yapılır. Hedefin uzaklığı 50 metredir. Büyüklüğü atış şekline göre değişmektedir. Ayakta atış pozisyonundaki hedef 5 adet 115 mm. Çapında disklerdir.Yatarak atışta disklerin çapı 45 mm.dir.

  

Baylar ve bayanlarda üçer Olimpik yarışma yapılmaktadır.

 

Baylarda : 20 km. ferdi, 10 km. sprint ve 4 x 7.5 km. bayrak.

 

Bayanlarda : 15 km. ferdi, 7.5 km. sprint ve 4 x 7.5 km. bayrak

20 km. baylar, 15 km. bayanlar yarışmalarında koşucular sırasıyla yatarak, ayakta, ayakta olmak üzere dört defa atış yaparlar.

 

Sprint ve bayrak yarışmasında ise her koşucu önce yatarak sonra ayakta olmak üzere iki atışta bulunurlar.

 

Ferdi yarışmalarda her yarışmacı hedefe her seferde beş atış, bayrak yarışmasında ise üç atış yapar. Boşa atışa ceza verilir. Baylar 20 km. ve bayanlar 15 km. yarışmasında her boş atışta, toplam zamana 1 dakika ilave edilir. Sprint ve bayrakta ise her boşa atışta 150 metre ceza turu koşulur, bu da yaklaşık 30 saniye ilaveye karşılıktır.snowboardturkiye bir tunayt girişimidir. Copyright © 2008