Giriş yapmadınız. Lütfen giriş yapmak için tıklayınız.
Üye olmalıyım
Şifremi unuttum
Üyelik kuralları
kozmetikoda.com
Reklam Alanı
 
Board
 
Board Seçimi

Snowboard’a başlarken yeni bir board satın almaktansa kiralamak tercih edilmelidir. Acemilik tamamlandıktan sonra ne istediğinizi daha iyi bilerek daha doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Eğer önceden hiç board yapmadıysanız, sizin için en uygun board Freeride stili bir board olacaktır. Freeride boardlar, diğer boardlara göre daha geniştir. Bu nedenle de aşırı hızlı gitmezsiniz. “Bolkar” dediğimiz pist dışında kalan ezilmemiş kara girerseniz, orada batmazsınız. Ayrıca da bu boardlar, kontrol açısından daha rahattır.

Snowboard boyunuzu seçerken önemli olan kilodur. Kullanıcının kilosu arttıkça, snowboard’unda boyu artar. Çünkü snowboard’un boyu büyüdükçe, kar basış alanı da büyür. Ancak her model snowboard’un genişliği ve tarzı bir olmadığından, her modelde değişik boy kullanabilir. Örnegin: 70 kg. olan 170 cm.'lik bir snowboardcu, Rossignol'un A modelinde 157 cm. boy kullanıp, daha geniş gövdeye sahip olan B modelinde 152 cm.'lik board kullanabilir.

Boardunuzun boyu, sizin boyunuza ve kilonuza göre ayarlanır. Boardun uzunluğu sizin ceneniz veya ağzınız civarına kadar olmalıdır. Uzun boardu kontrol etmek zordur. Kısa board ise sizi götürmeyebilir. Örnegin 175 cm. boyunda, snowboard’a yeni başlayacak bir insan için en uygun board uzunluğu, 155–158 cm. arasıdır.

Fakat şöyle bir genelleme yapabiliriz: Alacağınız boardun boyu, sizden yaklaşık 15-20 cm. daha kısa olmalıdır. (Kilo ve boy orantınız standartlara yakın ise.) Eğer kilonuz fazla ve boyunuz  kısa ise board boyunuzdan daha uzun olabilir. Bunu, tam tersi için de söyleyebiliriz.

Board seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Herşeyden önce uzun ömürlü bir board için kaliteli malzemeden yapılmış, esnek board'ları tercih etmenizde yarar var. Bu sizin daha esnek ve rahat bir şekilde kaymanıza olanak sağlar. Artık daha esnek, dönüş kabiliyeti daha güçlü ve soft bağlamalı board'lar moda. Soft board'da, ayağınıza kayak botlarından daha hafif ancak soğuğa karşı ayaklarınızı koruyan özel botlar giyiyorsunuz.

Snowboard, hareket özgürlüğünü simgeleyen bir spor. Dolayısıyla kıyafet seçimi ayrı bir özen istiyor. Bol ve sıcağı içinde tutabilecek bir pantolon ve bir de polar, snowboard için yeterli. Ancak özellikle yeni öğrenenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta var. Bu spora yeni başlandığında düşüşler çok yaşandığından, elbiselerin su geçirmemesi için kat kat giyinmek yerinde olur. İlk katın pamuklu tercih edilmesi de sağlığınız açısından önemli bir husus. Bunun yanı sıra eldiven, gözlük ve bere, snowboard'un vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyor.

Bu arada hatırlatmadan geçemeyeceğimiz bir nokta daha var: Cildiniz. Güneş ve rüzgar gibi dış etkenlere karşı cildinizi savunmasız bırakmayın. Kardan yansıyan güneş ışınları sayesinde de cildinizin yandığını unutmayın ve snowboard yaparken de 30 faktörlü bir güneş koruyucusu sürmeyi alışkanlık haline getirin. Dudaklarınıza da, çatlama ve kuruma riskine karşı hem nemlendirici, hem de soğuktan koruma özelliğine sahip bir koruyucu sürün. Kısaca, spor yaparken cildinizi ihmal etmeyin.snowboardturkiye bir tunayt girişimidir. Copyright © 2008